Продължение от Седмица на модата в Париж – какво, кога и как?
Реших да събера малко полезна информация за тези от вас, които биха желали да се впуснат в моден туризъм – нещо, което нашумява все повече, особено в САЩ.
Първо трябва да решите на коя от всичките модни седмици искате да отидете. Ето ги и датите за тази година:
Ню Йорк – 4-11 септември
Лондон – 12-16 септември
Милано – 17-23 септември
Париж – 23 септември – 1 октомври
Купувате си самолетен билет, резервирате хотел, ако нямате къде другаде да отседнете, събирате багажа си, като според това с каква цел искате да се появите там, трябва да прецените какви точно дрехи да вземете.
Ако сте от тези, които обичат вниманието и искат да бъдат снимани, може да подготвите тоалетите си предварително – обмислете добре комбинациите, аксесоарите, обувките и си направете план Б за случаите, когато времето е студено и дъждовно.Ако държите да ви забележат и сте жена, повече от задължително е да имате обувки на висок ток. Ако сте и високи и кльощави като модели – най-добре. Моят опит показва, че фотографите са жадни за сеир. Ако сте просто добре облечена, може да привлечете някой и друг поглед, но ако се появите с гръм и трясък и стърчите с двата си метра над тълпата, веднага ще ви наобиколят както мухи наобикалят л****. И след като вземат всичко от вас, ще ви оставят, в очакване на следващи жертви. Най-добре е да сте с някого – така няма да се чувствате изоставени, когато затихне интересът към външния ви вид.
Допускаме, че сте избрали страната, оправили сте формалностите по пътуването и сте стегнали багажа. Сега трябва да откриете графика на въпросната седмица. Обикновено всичко се качва в Интернет и често мястото/часът на някои от ревютата не е известен или се уточнява до последно. В Париж нещата са доста хаотични понякога. Неведнъж се е случвало ревю да бъде отложено или дори отменено в последния момент, поради закъсняла доставка и чисто и просто липса на колекцията на място в уречения ден и час. Миналата година дори бях чула за открадната колекция – и такива неща се случват…
Това е графикът на следващата седмица на модата в Париж.
С просто око се вижда, че човек няма как физически да отиде на всичките ревюта. Дори журналистите посещават само най-значимите дизайнери и може би дават шанс на няколко нови всеки път, за да се запознаят с работата им. Екипите на големите списания и телевизии обикновено се разделят и всеки има задача да отрази различни ревюта. Не е тайна и че по-известните дизайнери обикновено са вмъкнати в средата на седмицата, за да може в последните й дни модните редактори да прелетят от една столица към друга и да имат време да се аклиматизират малко, така че дори и да изпуснат последния или първия ден от дадена седмица, да не е фатално.
След като сте избрали ревютата, организирайте си времето по най-добрия начин – оставете си време и за почивка.
Ако мислите да правите снимки, препоръчвам ви да не е с телефон, айпад или обикновена камера (колкото и да е добра). Просто професионалните фотографи се отнасят с пренебрежение към хора, които не снимат професионално и се блъскат, обиждат, а могат и скандал да ви вдигнат, само защото не са успели да хванат добър кадър и едва ли не са си изгубили времето там, вместо да си свършат работата качествено.
Друго важно е апаратурата ви да е максимално заредена и ако има нужда от допълнителни батерии – носете такива с вас! Зареждайте я вечер или през нощта и решете проблема с паметта предварително, за да сте винаги готови за следващия ден.
Ако не държите да ви забележат, носете удобни обувки. Ходенето (и подтичването след някого) цял ден е доста уморително, удобното облекло ще ви спести доста главоболия и ще направи преживяването ви по-пълноценно.
Вземете си чадър или дъждобран, времето крие всякакви изненади.
Ето и няколко съвета за тези от вас, които искат да бъдат навсякъде. Някои модни къщи, като Луи Вюйтон, например, не разгласяват публично мястото на ревюто си, вероятно от съображения за сигурност, тъй като тълпите пред и след ревютата стават все по-големи от година на година. Опитът ми показва, обаче, че те са на едно и също място всеки сезон, т. е. стига само да проверите къде е било ревюто предния сезон, за да сте почти сигурни за мястото този.
Друг трик е да бъдете много комуникативни и да намерите някой, който има списък с местата на всички ревюта – това може да бъде фотограф или оператор, заточен да снима отвън, или пък журналист, който снима някакви неща. Бъдете мили, завържете разговор и попитайте така, уж между другото.
За това как да се промъкнете незабелязани на ревю точна рецепта няма, но ако изглеждате достатъчно стилно и си придадете важен вид, може охраната дори да не ви поиска пропуск или покана. Особено ако допреди малко около вас е имало тълпа с фотографи. Виждала съм го с очите си! Охранителите не могат да познават всички известни личности, все пак, а и си мисля, че са инструктирани когато не са сигурни за социалния статус на някого, просто да не го закачат.
Може също да издебнете момент, когато гардовете са заети с нещо и да минете тихом-мълком зад гърба им, но това е доста трудно. В някои от случаите, след началото на ревюто, охраната просто изчезва нанякъде и може да влезете абсолютно необезпокоявани. Много е важно да запазите самообладание и да не задавате глупави въпроси, а да се държите така, сякаш познавате мястото. Обикновено всичко е указано със стрелки.
Най-добри си остават ревютата на открито. Там охрана няма и всеки може да гледа и да се наслади на шоуто. Друг е въпросът, че ако не си седнал на определените за публиката места, почти нищо не се вижда и малко се губи смисълът.
Е, дали ще отидете и защо – зависи само от вас. Най-добре е да го съчетаете с обикновен туризъм и мимоходом да надникнете в модния свят. Ако решите да го направите някой ден – пожелавам ви приятно преживяване и много красиви емоции!